Wahania cukru u diabetyka

Witam! Choruję na cukrzycę typu 2 od kilkunastu lat ,do tej pory leczona byłam glibetikiem 2mg oraz formetic 850mg .Cukier utrzymywał się w miarę bez drastycznych diet prawdę powiedziawszy nie przestrzegałam diety.Cukier po posiłku był w miarę dobry wahał się od 140 do 170 ,a na czczo zawsze podwyższony 140,150 a nawet dochodził do 160.Diabetolog zaleciła mi zazywć dwa razy dziennie glibetic po 4 mg i do każdego posiłku formetyc 850 mg w dzień dochodzilo do nedocukrzeń około 60-70 a w nocy200
KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Jeżeli nie przestrzega Pani diety to dowolne leczenie nie będzie skuteczne, gdyż to dieta jest podstawą kontroli cukrzycy. Proszę się wziać za siebie - choroba nawet jeżeli jeszcze nie daje poważnych objawów to nieleczona będzie prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia powikłań cukrzycowych. Jeżeli ma Pani problemy z ustaleniem właściwych posiłków to oprócz przysługującej Pani pomocy dietetyka w ramach funduszu, może Pani poszukać wsparcia na formach dla osób cierpiących na cukrzycę. Znajdzie Pani tam wiele przepisów na potrawy odpowiednie dla cukrzyka.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty