Wpływ badania RTG obojczyka na płód we wczesnej ciąży

Witam, Mam 37 lat. W ciągu miesiąca miałam 3x rtg lewego obojczyka. Dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży, a co za tym idzie moje ostatnie prześwietlenie było już w ok. 3 tyg. ciąży. Zawsze miałam fartuch na brzuchu. Czy są duże zagrożenia dla płodu i czy/jak można to sprawdzić? Termin do lekarza mam dopiero za tydzień i zwariuję ze strachu do tej pory.

Aleksander Ropielewski

Ryzyko nie jest bardzo małe. Ewentualne zaburzenia rozwoju płodu mogą być uwidocznione w badaniach prenatalnych (USG) jednak dopiero po porodzie możn aocenić faktyczny stan zdrowia dziecka. Nie powinna Pani jednak nadmiernie się niepokoić ponieważ współczesne aparaty rentgenowskie emitują małe dawki promieniowania.