Wynik badania mikroskopowego i złe wchłanianie jelitowe

Proszę o wytłumaczenie wyniku badania mikroskopowego. W badanych wycinkach znacznego stopnia skrócenie kosmków jelitowych z ogniskowo nasilonym limfocytarno-plazmocytarnym naciekiem zapalnym w podścielisku. Obraz przemawia za zespołem złego wchłaniania typ 3b wg Marsha.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Typ 3 w klasyfikacji Marsha to typ destrukcyjny, w którym wyróżnia się 3 podtypy ze zwiększoną do ponad 40/100 komórek nabłonkowych liczbą limfocytów śródnabłonkowych. Podtyp b oznacza znaczące skrócenie kosmków i wzrost wysokości krypt. Pełnej interpretacji powinien dokonać specjalista gastrolog w oparciu o dane kliniczne.