35 t. c. silny ból górnej części brzucha

Witam!
Jestem w 35 tygodniu ciąży. Od rana męczy mnie ból górnej części brzucha, mniej więcej w połowie między mostkiem a pępkiem. Mam uczucie jakby w tym miejscu skóra ciągnęła mi w stronę pępka, a brzuch był twardszy niż w dolnej części. Jest to dość ostry ból, dlatego mnie niepokoi.

Od kilku dni rzadziej oddaje stolec, ponadto pobolewa mnie odbyt jak przy zatwardzeniu. Dziecko na co dzień jest dość ruchliwe i w tym przypadku zmian nie zaobserwowałam. Wizytę u lekarza mam wyznaczona dopiero na poniedziałek, dlatego proszę o poradę.
Pozdrawiam aga0406

Witam!

Silny ból brzucha w ciąży wymaga szybkiej diagnostyki. Z pewnością nie może Pani czekać do poniedziałku z wizytą u lekarza. Proponuję jak najszybciej udać się na ginekologiczną izbę przyjęć. Koniecznie trzeba wyjaśnić przyczynę silnego bólu.

Taki ból oraz wzmożone napięcie macicy mogą świadczyć o przedwczesnym oddzielaniu się łożyska, co stanowi zagrożenie zarówno dla Pani jak i dziecka. Poza tym takie bóle mogą zwiastować poród przedwczesny, czemu stosując odpowiednie leczenie często można zapobiec.

Silny ból brzucha może też być objawem ostrych chorób jamy brzusznej takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie nerek czy kolka nerkowa. W ciąży choroby te nie dają jednoznacznych objawów i wymagają wnikliwej diagnostyki, ale i szybkiego leczenia.