Adenocarcinoma i bóle brzucha oraz krwawienia z przewodu pokarmowego

Mam 55 lat, 22 maja 2013 r., zostałam przyjęta na oddział wewnętrzny mojego szpitala z powodu bólu brzucha. Rozpoznanie: Bóle brzucha do diagnostyki, podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego. Podejrzenie procesu npl jelita grubego, cukrzyca typu 2.

Wynik badań: RP 130/80 - 130/80 - 140/65 MMhg; morfologia krwi: HGB - 12,8 g/dl; RBC - 4,33 M/ul; WBC - 13,13 K/ul; HCT - 38,7%; MCHC - 33,1 g/dl; MCV - 89,4; PLT - 416 K/ul; INR - 1,06; CZAS APTT - 37,0 sek; kreatynina -0,85mg%; poziom glukozy przy przyjęciu 134,0mg%; elektrolity: sód - 146,9 mmol/l; potas - 4,46 mmol/l; ALAT - 51,0; ASPAT - 25,0 U/L; Fosfataza alk - 118,0 U/l; białko ostrej fazy CRP - 122,3 mg/l; EKG: Rytm zatokowy miarowy ok. 80/min. Lewogram. Pozycja serca pośrednia. Zapis prawidłowy. RTG klatki piersiowej: płuca o odwnękowo wzmożonym rysunku naczyniowo-oskrzelowym, bez zmian ogniskowych. Przepona gładka. Kąty pz, wolne. Aorta piersiowa wysycona, z blaszką wapnistą w luku. Serce RTG bez zmian. USG jamy brzusznej: Wątroba nieco w całości powiększona o jednorodnej wzmożonej echogeniczności miąższu - stłuczona. Drogi żółciowe nieposzerzone, PZW - 2,5 mm. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony o niepogrubianych ścianach, bez złogów w świetle. Trzustka niepowiększona o jednorodnie wzmożonym echu, bez cech poszerzenia przewodu Wirsunga. Śledziona niepowiększona, homogenna. Aorta brzuszna nieposzerzona. Przestrzeń zaotrzewnowa wolna. Nerki położone prawidłowo, wielkości prawidłowej, bez danych USG dla kamicy czy zastoju. Pęcherz moczowy o gładkich niepogrubionych ścianach, pusty po mikcji. Wolnego płynu patologicznego przestrzeni płynnych USG w obrębie jamy brzusznej nie stwierdza się. Widoczna znaczna ilość gazów w rzucie jelita grubego. W okolicy esicy widoczny możliwy przyścienny hypoechogeniczny polip? o śr. 8,5 mm. Kolonoskopia: Aparat wprowadzono tylko do końcowego odcinka esicy. Na pograniczu esicy i odbytu (25 CMOD odbytu) naciek ściany jelita, budzący podejrzenie npl. Brak możliwości przejścia aparatem przez naciek i obejrzenie dalszej partii esicy i okrężnicy. Pobrano wycinku do badania histopatologicznego. Wynik otrzymałam 19 czerwca, oto on: Rozpoznanie: Adenocarcinoma G2.

Do tej pory nie miałam żadnych dolegliwości i w tej chwili nic mnie nie boli, funkcjonuję normalnie. Moje pytanie brzmi, co mnie czeka, bo jak do tej pory nic nie wiem, oprócz tego co mogę wyczytać w Internecie, a nikt nie rozmawiał ze mną. I gdzie tutaj pomoc i opieka? Zgłosiłam się do szpitala onkologicznego, na dzień 16 lipca mam wyznaczony termin przyjęcia na oddział.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Ilona

Niestety, ale w Pani przypadku rozpoznanie nie budzi wątpliwości. Rozpoznanie: Adenocarcinoma G2 oznacza gruczolakoraka o 2 stopniu zaawansowania histopatologicznego. Rak ten położony jest w zagięciu esiczo-prostnicznym (odbytniczym) i praktycznie niedługo może wywołać niedrożność (nie przepuszcza instrumentu kolonoskopowego). Taki stan wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Tylko operacja wycięcia fragmentu esicy z odbytnicą (wszystko to będzie zależało od tego co zastanie się podczas operacji, jaki zasięg kliniczny ma rak) może być skuteczną metodą leczniczą. W tej sprawie, więc jak najszybciej trzeba zgłosić się na oddział chirurgii ogólnej lub onkologicznej.