Analiza badań hormonalnych

Witam. Mam 25 lat i od dwóch lat staramy się z narzeczonym o dziecko, niestety bezskutecznie. W wieku 18 lat zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne, żeby wyregulować miesiączki i brałam je bez przerwy przez 5 lat. Ostatnio po wizycie u ginekologa dostałam skierowanie na badnia hormonalne. Oto ich wyniki. Prolaktyna 36,44, estradiol 96,52, FSH 6,62, LH 17,20, progesteron 0,824. Badania były robione w drugiej fazie cyklu. Miesiaczki mam bardzo nieregularne. Bardzo proszę o interpretację, gdyż do ginekologa pójdę dopiero we wrześniu, bo obecnie jestem za granicą, a bardzo mi zależy, żeby wiedzieć, czy wszystko jest w porządku. Dziękuję i pozdrawiam.
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki badań które Pani podała, niestety, nie są w pełni prawidłowe, jednak podkreślam, że być może laboratorium, w którym robiła Pani badania, ma inne normy. Poziom prolaktyny jest wysoki, przyjęte normy to <25 ng/ml, wynik idealny 3-15 ng/ml. Wynik 36,44 wskazuje na hiperprolaktynemię, co może wiązać się z nieregularnością cykli, a także z innymi objawami. Jeśli badanie było wykonywane rzeczywiście w drugiej fazie cyklu (po owulacji), to wyniki progesteronu oraz estradiolu (oba obniżone) mogą wskazywać np. na niewydolność ciałka żółtego. Oba hormony są wydzielane przez tę tkankę po owulacji, zwłaszcza progesteron powinien być wyższy. O ile stężenia hormonów LH i FSH są bliskie normy, o tyle ich stosunek, który w normie jest bliski 1, w Pani przypadku wynosi >2 . Wynik ten razem z hiperprolaktynemią, zaburzeniami owulacji i nieregularnością miesiączek mogą być podstawą dalszej diagnostyki w celu wykluczenia zespołu policystycznych jajników.

Podsumowując, w Pani przypadku prawdopodobnie potrzebna będzie dalsza poszerzona diagnostyka, tj. badanie stężenia testosteronu, DHEA-S, androstendionu, krzywej glikemicznej z oznaczeniem stężenia insuliny itp. Wyniki nie są dobre i należy wyjaśnić przyczynę tego stanu i wdrożyć leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.