ASD II i VSD u dzieci jako wady wrodzone

Witam Czy ASD II(perforacja) u jednego dziecka i VSD(przeciek lewo-prawy) u drugiego jest na pewno wrodzone i co trzeba robić w takim wypadku.Lekarz każe to tak zostawić i czekać aż ewentualnie dojdzie do powiększenia komory lub zwiększy się ciśnienie.Dzieci w wieku ponad 2 lat i 15latCzy mogą uprawiać sporty?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, ew. leczenie zależy od rozmiarów i hemodynamiki wad. W znacznej większości są to wady wrodzone. Decyzja odnośnie możliwości uprawiania sportu zależy od wyników badań i powinna być podjęta przez opiekującego się dziećmi kardiologa, co ma też znaczenie w kontekście uczęszczania dzieci na zajęcia WF.. Umiarkowany wysiłek na świeżym powietrzu nie jest przeciwwskazany, ale niebezpieczne może być uprawianie sportów siłowych i wyczynowych.