Axotret a starania o dziecko

Już sama nie wiem co robić. Dziś na tym forum przeczytałam, że po kuracji axotretem nie wolno zajść w ciąże przez 3 lata, wcześniej dostałam informację, że miesiąc ( tak jak mówi ulotka) wystarczy. Dlaczego tak igra się z ludzkim zdrowiem i życiem ??

Lek. Tomasz Budlewski

Ogólnie to jest tak ze koniecznie trzeba stosowac antykoncepcję w okresie brania leku i miesiąć po. tak mówią ulotki itp bo jezeli w cza­sie sto­so­wa­nia izo­tre­ty­no­iny lub w ciągu mie­sią­ca po za­prze­sta­niu jej przyj­mo­wa­nia pa­cjent­ka zaj­dzie w ciążę, ist­nie­je duże ry­zy­ko wy­stą­pie­nia bar­dzo cięż­kich wad roz­wo­jo­wych u płodu. Ale zaleca sie odczekanie kilku miesięcy (a wg niektórych lekarzy rok, spotkalem się tez z opinia że 2) z zajsciem w ciąże. Chodzi o to, że nikt nie daje 100% gwarancji kiedy narażenie na wady w zwiążku z tym lekiem jest wyeliminowane. Poprostu nie było takich badań, stąd nie da sie precyzyjnie wskazać takiego terminu. Porszę zapytac swojego ginekologa co mysli na ten temat.