Badania kontrolne

Witam. W dniu 12 maja 2010 odebrałem wyniki badań wartości WBC 12,08; RBC 5.76; HGB 17; HCT 50,5; MCV 87,7; MCH 29,5; MCHC 33,7PLT239; RDW-SD 41,9; RDW-CV 13,2PDW13,3; MPV 10,9 P-LCR 33,5; PLC 0,26. Po analizie tych badań pani doktor zasugerowała białaczkę. Nie ukrywam, jestem zaniepokojony.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem na jakiej podstawie lekarz wysunął u Pana podejrzenie białaczki (być może zgłasza Pan jakieś dolegliwości, bądź stwierdzone zostały odchylenia w badaniu przedmiotowym).

W morfologii krwi zwraca uwagę nieco podwyższone stężenie krwinek czerwonych i hematokrytu jak również stężenie krwinek białych. Wartości te jednak jedynie nieznacznie odbiegają od normy. Przyczyną ich podwyższonych wartości może być choćby odwodnienie. Najczęstszą przyczyną wzrostu stężenia krwinek białych jest infekcja (układu oddechowego, moczowego itp.), a nie białaczka.

Oczywiście należy wyjaśnić przyczynę odchyleń.  Aby rozwiać Pana wątpliwości najlepiej wykonać rozmaz ręczny krwi (na podstawie którego będzie można ocenić układ białokrwinkowy) i z jego wynikiem zgłosić się do lekarza. Sam wynik morfologii nie jest powodem, dla którego miałby Pan obawiać się białaczki.

Pozdrawiam