Neutrofile u dziecka

Witam serdecznie. Martwię się, iż moja 5,5-letnia córcia ma obniżony poziom neutrofili, ma 33,2 %, reszta wyników w normie, OB 6 mm... Odkąd pamiętam, jak zaczęłam robić jej morfologię, tak od ok. 3 lat, ma właśnie zaniżone te neutrofile... Mała nie chodzi do przedszkola, rzadko choruje, prawidłowo waży i przybiera na wadze. Ma nieco powiększone węzły chłonne na szyi, ale lekarze mówią że to przez infekcję i minie troszkę czasu, by wróciły do normalnych wymiarów... Czego może być tego przyczyna, dostałam skierowanie do hematologa, jestem przestraszona, hematolog kojarzy mi się źle:-(... Czy mogę w jakiś sposób podnieść jej te neutrofile... lub jakie wykonać badania... Bardzo proszę o odp... hematologa mam za jakiś czas... Pozdrawiam i dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sama wartość procentowa (odsetek neutrofilów wśród krwinek białych) nie jest wystarczająca, aby stwierdzić, czy stężenie neutrofilów we krwi dziecka rzeczywiście jest obniżone. Konieczna jest znajomość stężenia krwinek białych (WBC), która pozwoli powiedzieć, czy bezwzględna wartość (stężenie) neutrofilów we krwi  jest rzeczywiście zbyt niskie. Celem dokładnej oceny układu białokrwinkowego wykonany powinien być także rozmaz ręczny krwi.

Odsetkowa przewaga limfocytów nad neutrofilami nie musi oznaczać choroby krwi - może być skutkiem np. częstych infekcji wirusowych. Wszystko zależy od wspomnianej już bezwzględnej wartości (stężenia) neutrofilów - jeśli jest ono prawidłowe, córka najprawdopodobniej wymagała będzie jedynie obserwacji. Proszę być więc dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.