Zbyt mała ilość granulocytów obojętnochłonnych w stosunku do limfocytów

Kobieta, 22 lata, proszę mi powiedzieć czy ten wynik jest dobry, czy należy skontaktować się z lekarzem? Nadmienię, że martwi mnie wynik limfocytów oraz granulocytów:( WBC 6.9; RBC 4.73; HGB 13.7; HCT 39.1; MCV 82.7; MCH 29.0; MCHC 35.0; PLT 214; LY 49.0H; MO 4.6; GR 46.4L; RDW 12.4L; PCT 0.14; MPV 6.7L; PDW 17.6H
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście procentowy udział limfocytów i granulocytów obojętnochłonnych wśród krwinek białych jest zachwiany (powinny przeważać te drugie). Jednak wyliczone na podstawie procentowego składu ich bezwzględne wartości mieszczą się w normie, a to jest najważniejsze.

Stan taki może być spowodowany na przykład przebytą niedawno infekcją wirusową. Aby rozwiać Pani niepokój, można za jakiś czas powtórzyć badanie. Aby dokładniej ocenić układ białokrwinkowy należałoby wykonać dodatkowo rozmaz ręczny krwi.

Obniżona jest ponadto średnia objętość płytki krwi, a podwyższony współczynnik zmienności objętości płytek krwi. W przyszłości wymagają one jedynie obserwacji. Najważniejsze, że stężenie płytek krwi jest prawidłowe.

Pozdrawiam.