Proszę o analizę morfologii dziecka w wieku 2 lat i 8 miesięcy

WBC 13,2, RCB 4,88, HGB 13,3, HCT 39,1%, MCV 80,2 FL, MCH 27,3 PG, RDW 12,5%, PLT 334, MPV 8,1 FL, PCT 0,270%, PDW 17,0, NE% 47,8%, LY% 26,5%, MO% 23,8%, EO% 1,7%, BA% 0,2%, NE 6,3, LY 3,5, MO 3,1, EO 0,2, BA 0,0, pojedyncze limfocyty z zasadochłonną cytoplazmą, nieznaczna mikrocytoza. Proszę o pomoc. Wizytę u lekarza mam z dzieckiem dopiero w czwartek, a bardzo się martwię. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem, z jakiego powodu Córka miała wykonywane badanie, dlatego trudno mi się odnieść do wyniku.

Zwraca uwagę zbyt wysoki odsetek monocytów wśród krwinek białych. Zaburzona jest także proporcja pomiędzy limfocytami a granulocytami obojętnochłonnymi. Analizatory automatyczne nie pozwalają jednak na dokładną ocenę układu białokrwinkowego - konieczne może być wykonanie oceny mikroskopowej (rozmazu ręcznego).

Najczęstszą przyczyną takiego stanu (jak również obecności opisywanych limfocytów z zasadochłonną cytoplazmą) jest infekcja wirusowa.

Nieznaczna mikrocytoza to termin odnoszący się do krwinek czerwonych - oznacza on, że krwinki te są nieco mniejsze, niż być powinny. Średnia objętość krwinki czerwonej wynosi u Pani Córki 80,2 fL, co jest wartością jak najbardziej prawidłową dla dziecka w jej wieku. Nie ma więc powodów do obaw.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.