Badania tarczycy u 27-latki

mam wiele objawow zwiazanych z nieprawidlowym funkcjonowaniem tarczycy, kilka lat temu mialam robione usg gdzie wyszlo ze tarczyca jest pomniejszona, badania tsh czy ft3, ft4 zawsze wychodzily w granicach normy jednak objawy dalej nie dawaly mi spokoju. Wykonalam badanie anty tpo oraz anty tg; anty tpo <5 , anty tg< 10 czy oznacza to że mam zdrową tarczycę czy jednak jest cos nie tak? Pozdrawiam, Kamila

Witam Panią, nie podała Pani wymiarów swojej tarczycy w usg. Ale na podstawie wyników, które Pani podaje Pani tarczyca jest wydolna hormonalnie i funkcjonuje prawidłowo. Prawidłowy poziom przeciwciał przemawia za tym, że nie ma Pani również autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, a więc nie powinna mieć Pani powodów do zamartwiania się.Jeśli jednak ma Pani typowe objawy niedoczynności gruczołu, a wyniki fT3 i/lub fT4 znajdują się w dolnej normie, a TSH w górnej, to można rozważyć suplementację małą dawką L-tyroksyny, ale byłoby to poza wskazaniami z ChPL celem poprawy jakości życia. Musiałaby Pani podpisać zgodę na takie leczenie, a lek przysługiwałby Pani ze 100% odpłatnością. Nie wykluczone, że podawane przez Panią objawy nie muszą być związane z tarczycą.Proszę udać się do endokrynologa, który oceni, czy substytucja hormonalna będzie dla Pani przydatna, czy może przyniesie więcej szkody, niż korzyści...

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz