Badanie glukozy, TSH i prolaktyny oraz powiększony jajnik

Witam,Mam25lat i zrobiłam badania m.in.glukzę(wyszlo95na 60-110),TSH-4.42(0.270-4.20),prl-34,78(4,79 -23.30).Byłam u dr i zleciła badanie na anty tpo,ktore bylo w normie.Podczas badania usg był powiekszony jajnik(przed miesiaczka i po niej tak samo).Teraz dostalam skierownaie na krzywa cukrową.W jakim kierunku powinnam się zbadać?od czego może być ta prolaktyna?Poza tym od zawsze miałam nieregularne miesiączki,ale nigdy żaden lekarz nie zwracał uwagi na powiększony jajnik.Z góry dziękuję za odp

Lek. Tomasz Budlewski

Czy przy podwyższonych TSH oznaczała Pani wolne hormony tarczycy? czy w związku z podwyższoną prolaktyną był wykonany test z metoklopramidem? Przyczyn podwyższonej prolaktyny może być wiele np. niewyrównana niedoczynność tarczycy, ciąża, wpływ leków, niewydolność wątroby, nerek itp. Co do powiększonego jajnika zależy od obrazu w USG, może być konieczność wykonania tomografii komputerowej.