Badanie histopatologiczne a wskazania do usunięcia żołądka

wynik badania histop. żołądka co oznacza; hyperplasia foveolaria, regeneratio epithelli mucosae partis pyloricae et dysplasia epithelli gradus minoris (gastric low grade intraepithelial neoplasia WHO 2010)fibrosis focalis laminae propriae mucosae. czy to już rak ? chirurg chce usunięcia całego żołądka ,lub endoskopowej mukozektomi.Jakie są rokowania? może skonsultować wynik badania z innym lekarzem? 0

Witam! Wynik badania histopatologicznego wskazuje na istnienie dysplazji błony śluzowej żołądka. Nie jest to jeszcze rak, a stadium przednowotworowe prowadzące do jego rozwoju w przyszłości. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki na podłożu opisanych zmian za kilka lat prawie w 100% rozwinie się rak. Przed jego rozwojem chroni zarówno endoskopowa mukozektomia (stosowana z powodzeniem w wielu krajach) jak i postępowanie radykalne polegające na profilaktycznym usunięciu żołądka. Decyzja należy oczywiście od Pani/Pana. W zasadzie ma Pani/Pan dużo szczęścia, że zmiany zostały wykryte na tak wczesnym etapie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.