Badanie limfocytów przy niedoczynności tarczycy

Proszę o poradę Choruje na niedoczynnosc tarczycy , w dniu dzisiejszym robilam badania laboratoryjne morfologie krwi i wynik Limfocytow mam taki: 47.8 H % gdzie norma jest <20.0-45.0> czy moze to byc spowodowane tarczyca czy czyms innym? Pozdrawiam

Witam Panią,

Ma Pani nieznacznie podwyższony poziom limfocytów. Do wzrostu ich ilości we krwi dochodzi najczęściej w przypadku przewlekłych zakażeń bakteryjnych, niektórych zakażeń wirusowych. Jeśli nie ma Pani niepokojących objawów klinicznych , to sugerowałbym na spokojnie ponowne oznaczenie morfologii za około 2 tygodnie. Przy zaostrzeniu procesu zapalnego w przebiegu choroby Hashimoto, która jest najczęstsza przyczyną niedoczynności tarczycy może również dojść do wzrostu poziomu limfocytów we krwi. Proszę się zbyt mocno nie stresować (poziom limfocytów nie jest bardzo wysoki) i skontrolować morfologię za ok. 2 tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz