Badanie - morfologia z rozmazem a kortykosteroidy

Poproszę lekarza 1 kontaktu o badanie krwi morfologia z rozmazem w celu ocenienia ilości granulocytów kwasochłonnych (e***). Pytanie czy przed badaniem trzeba odstawić kortykosteroid, który biorę (substancja czynna b**) i rozszerzający 2bete- mimetyk (v**), czy nie? Czy obecnie przyjmowane leki wziewne nie wpłyną na błąd pomiaru?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Sterydy stosowane długotrwale nie powinny być nagle odstawiane. Generalnie leki podawane wziewne nie powinny mieć większego wpływu na wynik morfologii. W przeciwieństwie od sterydów stosowanych ogólnie w ich przypadku dochodzić może na przykład do wzrostu liczby białych krwinek.

Pozdrawiam.