Badanie MR kręgosłupa u 29-latka

Badanie MR, sekwencje FSE, SE, obrazy T1-zal i T2-zal w dwóch płaszczyznach wykazało: -Lordoza ledzwiowa spłycona; -krazki m-k L4/5 i L5/S1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci obnizenia wysokosci i sygnału. -zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawedziach powierzchni trzonów i w stawach m-k; -naczyniak w trzonie S3; -tylno lewoboczna wypuklina krazka L4/5 z modelacja worka oponowego i zwezeniem lewego otworu m-k z mozliwoscia ucisku na korzen nerwowy; -przepuklina tylna centralna krazka L5

Dalsze postępowanie zależy od Pana dolegliwości, ich nasilenia i jakości. Najbardziej niepokojąca jest przepuklina krążka międzykręgowego L4/5, która może uciskać korzeń nerwowy. Taka patologia związana z ubytkami neurologicznymi lub nasileniem dolegliwości może wymagać leczenia operacyjnego.

Naczyniakiem się proszę nie przejmować. Istotnie, najbardziej podejrzana jest zmiana na L4/5, która jeśli modeluje worek, to może naciagać i uciskać korzeń. Niestety opis badania to nie wszystko. Dalsze postępowanie zaproponuje lekarz (najlepiej neurochirurg) jak usłyszy od pana jak długo Pan cierpi, jakie są dolegliwości i czy były próby leczenia nieoperacyjnego.
łączę wyrazy szacunku,
Jarosław Poleszczuk
kregoslupcenter.pl