Badanie RTG kości i stawów biodrowych 86-latki

Osteoporoza. Podchrz. sklero. stropow pan. st. b. Brzegi panewek pogrubiale. Glowy kosci ud. z osteofitoza wiencowa. Torbielkowate rozrzedzenia kostne w obrebie glowy kosci ud. i panewek st. b. Obraz RTG odp. zm. zwyrod. o charak. Coxarthrosis w obre. obu st. b. Zmiany zwyrod. w obrebie spoj. lon. To wynik 86 kobiety. Mama bierze 8 lat wapno i od 5 mc wit. D3 i Osagrand, zastrz. Ketonal, B12. Kuleje. Trzeba sie liczyc z operacja? Czy jest mozliwa w tym wieku? Cementowanie? Wizyta u ort. za 3 mce

Lek. Katarzyna Szymczak

W obu stawach biodrowych uwidoczniono zmiany zwyrodnieniowe. 86 lat to już zaawansowany wiek i przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym leczeniu operacyjnym (endoproteza stawu biodrowego) trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. choroby współistniejące, czy nie dyskwalifikują mamy z zabiegu. Konieczny byłby na pewno szereg badań oceniający aktualny stan zdrowia mamy. Jednak ostateczną decyzję podejmie lekarz ortopeda po obejrzeniu rtg oraz zbadaniu pacjentki.
Pozdrawiam