Badanie szpiku kostnego - czy wyniki są dobre?

Witam. Bardzo prosiłabym o poradę co do wyników szpiku mojego synka, który ma 14 miesięcy. Czy te wyniki mogą wskazywać na cokolwiek? Układ czerwonokrwinkowy: proerytroblasty 1,3%; erytroblasty zasadochł. 0,6%; erytroblasty polichrom. 1,6%; erytroblasty ortochrom. 2,6%; łącznie 6,1%. Układ białokrwinkowy: mieloblasty 1,0%; promielocyty 3,6%; mielocyty obojętn. 10,0%; metamielocyty obojętn. 9,6%; pałeczkowate obojętn. 10,6%; podzielone obojętnochł. 18,6%; podzielone kwasochłon. 1,6%; łącznie 55%. Postacie podziałowe 0,1%; utkanie chłonne prolimfocyty 2,0%; limfocyty 31,7%; łącznie 33,7%. Komórki siateczki właść. 0,1%; monocyty 3%; łącznie 3,1%. Komórki nie dające się zróżnicować 2,0%; łącznie 2%. Szpik bogatokomórkowy, aktywny, obecne formy podziałowe komórek. Układ erytroblastyczny stłumiony, z pojedynczymi komórkami o odnowie megaloidalnej. Układ granulocytarny w normie, o zachowanym torze dojrzewania. Układ limfatyczny pobudzony, z obecnością pojedynczych prolimfocytów. Układ monocytowo-makrofagowy prawidłowy. Obecne pojedyncze komórki siateczki. W ocenionych preparatach szpiku obecne są pojedyncze komórki niezróżnicowane. Dziękuję z góry za odpowiedź i pomoc.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

niestety bez znajomości istotnych informacji o pacjencie jednoznaczna interpretacja tego rodzaju badania nie jest możliwa. Istotne jest to z jakiego powodu badanie było wykonane, jaki jest stan zdrowia synka (czy ma jakieś dolegliwości, czy bierze leki, czy choruje na coś przewlekle), czy w ostatnim czasie przechodził infekcję?

Generalnie z pewnością na podstawie tego wyniku nie rozpoznamy białaczki lub innej choroby szpiku. W szpiku zachowane są wszystkie linie komórkowe, aczkolwiek przytłumienie układu czerwonokrwinkowego może mieć związek np. z przebytą lub trwającą infekcją.

Najlepiej, jeżeli skontaktuje się Pani z lekarzem który zlecał wykonanie badania u synka i zna jego oraz jego wyniki.

Pozdrawiam serdecznie