Bardzo proszę o odczytanie wyniku biopsji piersi

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć co oznacza wykonana biopsja. Chodzi o moją mamę, ma 64 lata. 30.11.2005r. rozpoznano u niej raka piersi lewej, usunięto guza i częściowo wybarwiony węzeł chłonny pachy lewej-rozpoznanie carcinoma intraductale DCIS leczona po zabiegu fotonami X6 MV. Wszystko było w porządku do ostatniej wizyty w maju b.r. zrobiono biopsję i napisano rozpoznanie: A-carcinoma invasivum probabiliter ductale,G2,NG 2,IM 1/10 HPF, zlecono E-cadherin B-carcinoma invasivum probabiliter ductale NG 2, IM 1/10 HPF Opis makroskopowy: I - MC-A-21 wałeczków tkankowych dł.od 0,3 do 2,7 cm. II - B- 9 wałeczków tkankowych od 1 do 2 cm. ER(-) PR(-) Marker: HER wynik ++ zlecono FISH. Bardzo, bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego całego wyniku, jakie jest stadium nowotworu czy można go czymś leczyć? Na onkologii nic nie można było się dowiedzieć oprócz tego, że nie można zastosować hormonoterapii - zlecono dzisiaj tylko prześwietlenie płuc, USG mamy sobie gdzieś zrobić najlepiej u lekarza rejonowego i nawet nie dostaliśmy skierowania na USG no i dostaliśmy kolejny termin na wizytę za miesiąc. Czy to oznacza, że nie da się już tego leczyć, bo nie ma to sensu? Czy mamy starać się o przyspieszenie wizyty, czy też nie. Czy naprawdę czas nie odgrywa tu już żadnej roli? Bardzo proszę Pani doktor o odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Czekam z niecierpliwością, bo nie wiem co dalej robić, aby pomóc mojej mamie.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

U Pani Mamy rozpoznano aktualnie inwazyjnego przewodowego raka piersi. Co do stopnia zaawansowania - trudno mi powiedzieć, ponieważ nie znam rozmiaru guza ani stanu węzłów chłonnych. Niemniej konieczne z pewnością jest leczenie - w tej sytuacji amputacja piersi wraz z zawartością całego dołu pachowego. Zalecone badania obrazowe pokażą, czy nie doszło do przerzutów nowotworu, ponieważ w przypadku rozsianego raka piersi leczeniem z wyboru jest chemioterapia a nie operacja.

Faktycznie w przypadku ujemnych receptorów hormonalnych nie jest celowe stosowanie terapii hormonalnej. Konieczne jest ponowne oznaczenie receptorów HER-2 ponieważ to, czy są dodatnie czy ujemne stanowi także ważną informację dla leczenia i rokowania.

Czas jak najbardziej odgrywa ważną rolę i ważne aby u Mamy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie