Wyniki biopsji gruboigłowej piersi

Moja mama ma 52 lata. 3 tygodnie temu miała robioną biopsje gruboigłową lewej piersi. Bardzo proszę o wyjaśnienie tych wyników: cztery walcowate fragmenty tkankowe od 12 do 14 mm. Carcinoma ductale (E-cadherin /+/) invasivum mammae (B5) ER (3+), 100% komórek 8/8 PgR (2+), 40% komórek 6/8 HER-2 (0+) ujemny. Jakie są szanse na wyleczenie?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wynik biopsji oznacza niestety inwazyjnego, przewodowego raka piersi. Obecność receptorów (dla estrogenów ER i progesteronu PR) jest czynnikiem korzystnym rokowniczo - nowotwory z dodatnimi receptorami są zazwyczaj mniej agresywne i łatwiej poddają się leczeniu. Dodatkowo można zastosować terapię hormonalną - oczywiście po leczeniu zasadniczym, jakim z pewnością będzie usunięcie piersi (mastektomia). Decyzję o ewentualnej chemioterapii lekarze będą podejmowali dopiero po ocenie wyciętego guza i węzłów chłonnych z pachy (czy nie doszło do przerzutów). Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania, a to z kolei zależy od wielkości wyjściowej guza, stanu węzłów chłonnych oraz czy nie doszło do przerzutów poza pierś.

Pozdrawiam i życzę dużo siły do walki z chorobą Mamy.