Nawracające zapalenie gardła czy alergia?

Bardzo proszę o pomoc. Wszystko zaczęło się w lutym od kataru, potem doszedł ból gardła. Dostałam Bactrim, który nie pomógł, potem Klacid Uno. Po dwóch tygodniach znowu zapalenie gardła - dostałam Zinnat. Po kolejnych dwóch tygodniach to samo, ale udało się wyleczyć to gardło domowymi sposobami. Obecnie znowu gardło jest zaczerwienione i odczuwam ból. Miałam robiony wymaz z gardła, który nic nie wykazał, RTG zatok również. Temperatura waha się pomiędzy 36,8-37. Teraz jestem w trakcie brania pierwszej dawki szczepionki na odporność - Ismigen. Czy te dolegliwości są spowodowane aż takim brakiem odporności czy może być to alergia? Co robić, by gardło przestało boleć?

Witam serdecznie! Zima i początkowe dni wiosny często wiążą się ze zwiększoną zachorowalnością na infekcję dróg oddechowych. Najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych spowodowane są przez infekcje wirusowe - wówczas zastosowana antybiotykoterapia nie pomoże. Z powodu nawracających infekcji warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne (morfologia krwi obwodowej, badanie ogólne moczu, poziom glikemii, CRP, OB). Być może warto również rozpatrzyć wizytę u laryngologa (konieczne jest skierowanie). Proszę również zwrócić uwagę na Pani otoczenie - czy powietrze w pomieszczeniach nie jest zbyt suche, jaka jest temperatura powietrza, czy nie przebywa Pani w miejscach zadymionych, zanieczyszczonych, klimatyzowanych. Niestety możliwe jest również, że nawracające infekcje dróg oddechowych są objawem alergii - być może wskazane będzie również wykluczenie tej przyczyny. Pozdrawiam