Witam!
W sytuacji świeżego rozpoznania cukrzycy konieczna jest wizyta w poradni diabetologicznej. Oprócz leków, które ojciec otrzyma (na podstawie wyników pomiarów stężenia glukozy na czczo, jak również całego dobowego profilu pomiarów glikemii), zostaniecie tam Państwo poinstruowani odnośnie diety, jaką powinien stosować, jak również planu leczenia cukrzycy oraz działań, mających na celu zapobieganie powikłaniom choroby. Konieczne będzie wykonanie szeregu badań, które pozwolą wykryć nieprawidłowości, do których doszło w przebiegu cukrzycy zanim została ona jeszcze zdiagnozowana.
Pyta Pani o badania, jakie należy wykonać po ustaleniu rozpoznania. Cukrzyca jest jednym z czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - z tego powodu ważna jest kontrola także pozostałych czynników, takich jak ciśnienie tętnicze, gospodarka lipidowa (oznaczenie cholesterolu, triglicerydów). Cukrzyca powodując zmiany w naczyniach krwionośnych, upośledza funkcję nerek (stąd konieczne jest oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi oraz albuminy w moczu), serca (wykonuje się rutynowo badanie EKG, czasem też próbę wysiłkową), prowadzi do zmian w siatkówce (stąd potrzeba zbadania dna oczu). Zmiany w nerwach i naczyniach kończyn dolnych prowadzić mogą do tzw. zespłu stopy cukrzycowej, stąd potrzeba zbadania stóp.
Zestaw badań, które należy wykonać jest ustalany przez lekarza prowadzącego, po uwzględnieniu przez niego danych z wywiadów i badania pacjenta.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.