Bardzo wysoki wynik RF

odebrałam wynik RFilośc jestem przerazona bo jest bardzo wysoki 298IU/ml pod spodem mam napisane wskazana kontrola wynik do konsultacji z lekarzem. białko CPR 0,01mgl/dlpozostałe badania krwi w normie.Jak mam to interpretoiwac

Lek. Bianka Małczuk

Witam. RF, czyli czynnik reumatodialny, jest autoprzeciwwciałem, które znalazło zastosowanie przy diagnozowaniu chorób autoimmunologicznych. Oznaczenie RF wykorzystuje się przede wszystkim do rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Czynnik RF może jednak występować również w przebiegu infekcji, sarkoidozy, nowotworów, ale także u osób zdrowych. Otrzymany przez Panią wynik wymaga konsultacji z lekarzem reumatologiem.