Wysoki poziom RF a objaw Reynaulda

Od 2-3 miesięcy bolą mnie stawy dłoni, czasami nóg i kolan. Byłam u lekarza, miałam wyniki robione anty CCP ujemne, robione 2 razy (tak dla pewności) :-) OB kilka razy, wyniki od 6 do 12 max., czynnik FR przy wartościach referencyjnych do 14 max u mnie wyszedł 15 i na tej podstawie dostałam skierowanie do reumatologa. Miałam wykonane USG serca - bez zmian tzn. nic poza tym co miałam już wcześniej stwierdzone (wiotka zastawka), zrobiłam RTG płuc - b/z, z uwagi na bóle mostka i kręgosłupa piersiowego wykonałam rezonans magnetyczny. W wyniku poza drobnymi wypuklinami na 4 poziomach b/z. Wyniki kw. moczowego, kreatyniny, moczu proteinogramu - wszystkie w granicach normy.

Po kolejnej wizycie u reumatologa dostałam skierowanie do laboratorium reumatologicznego na ANA i ponownie czynnik RF. Już wiem że RF wyszedł dodatni, nie wiem tylko w jakim mianie. Czekam teraz na wynik ANA i tego się boję. W prawdzie 3 miesiące temu robiłam już prywatnie ANA (prywatnie w innym laboratorium) i na wyniku było napisane "ujemne" to mimo wszystko boję się, że może jakaś pomyłka, inne odczynniki albo jeszcze coś. To co może być ważne to to, że w badaniu kapilaroskopowym (badanie wału paznokciowego) wyszło, że może być to objaw Reyno. Marzną mi ręce i muszę dbać o to aby były tak się nie działo. Moje pytanie brzmi czy wynik RF może być wysoki przy zdiagnozowanym objawie Reyno?

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam! Diagnostyka chorób układowych jest często trudna ze względu na nieswoistość objawów oraz brak istotnych odchyleń w badania laboratoryjnych. Jednakże duże znaczenie ma nasilenie stanu zapalnego, w przypadku braku aktywnego stanu zapalnego nie ma konieczności stosowanie agresywnego leczenia modyfikującego przebieg choroby. Odnosząc się bezpośrednio do Pani pytania - zarówno czynnik reumatoidalny jak i objaw Reynaulda mogą występować wspólnie w wielu chorobach układowych, chociaż np. w zespole Sjoegrena występuje tylko czynnika reumatoidalny. Nie ma natomiast korelacji między występowaniem objawu Raynaulda a wielkością miana lub wysokością stężenia czynnika reumatoidalnego. W związku tym nie można w tej chwili powiedzieć czegokolwiek o spodziewanym wyniku RF. Otrzymane wyniki należy skonsultować z reumatologiem. Pozdrawiam serdecznie!