Podwyższony wynik RF a genetyczne obciążenie RZS

Dobry wieczór, moje pytanie dotyczy podwyższonego RF. W badaniach wynik 34,84 IU/ml<14,00, ale CRP 0,01 mg/l, OB 8 mm/1h < 20. Wydaje się, że te ostatnie są prawidłowe. Skąd taki skok RF? Pytanie, czy mogę być obciążona genetycznie. Moja mama chorowała na RZS. Dziękuję za odpowiedź. Justyna

Lek. Tomasz Budlewski

Podwyższone miano RF może świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatym układowym, twardzinie układowej, i wielu wielu innych chorobach. Proponuję z powyższym wynikiem udać się do reumatologa. Co do etiologii reumatoidalnego zapalenia stawów do tej pory pozostaje nieznana, być może jedną z wielu możliwości jest podłoże genetyczne.