Bezpieczeństwo stosowania szczepionki przeciwko pneumokokom

Dzień dobry, chcemy z mężem zaszczepić naszego 5 miesięcznego syna na pneumokoki szczepionką prevenar 13, jednak po przeczytaniu opinii w internecie jesteśmy przerażeni. Chciałabym uzyskać opinię od kompetentnych osób dlatego zadaję pytanie tutaj czy ta szczepionka jest bezpieczna? Chcemy podać ją wraz z trzecim szczepieniem infanrix hexa. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiamy, Kamila i Grzegorz

Lek. Tomasz Budlewski

Żaden lek ani szczepionka nie jest w 100 % bezpieczny i może powodować działanie niepożądane. Natomiast wiele informacji w internecie jest nieprawidłowych. Stosowane obecnie szczepionki, są bezpieczne tj nie zawierają rtęci, nie powodują autyzm etc. ale oczywiście mogą wystąpić po nich niepożądane odczyny poszczepienne. Zwykle są to zaczerwienie i obrzęk w miejscu wkłucia oraz stan podgorączkowy. Moim zdaniem może bezpiecznie zaszczepić Pani dziecko. Oczywiście po bezpośredniej kwalifikacji lekarza pediatry,