Biała wydzielina z pochwy po wyleczonej grzybicy pochwy

Witam. Mój problem jest dosyć skomplikowany, gdyż w mojej pochwie pojawiła się podczas zapalenia grzybiczego biała wydzielina. Grzybicę mam już dawno wyleczoną, co pokazuje badanie czystości pochwy, a wydzielina dalej została. Nie ma żadnego zapachu, jednak jest gęsta i widoczna. Prawdopodobnie mam za dużo pałeczek kwasu mlekowego, przynajmniej tak stwierdziła pani robiąca mi to badanie, jednak lekarza to nie zaniepokoiło. Do tego występuje u mnie podczas stosunku suchość pochwy, której mój lekarz nie potrafi wyjaśnić, a mimo mojego młodego wieku (20 lat), nie powinnam mieć takiego problemu. Dodam, że biorę tabletki antykoncepcyjne już od roku. Czy to może mieć jakiś związek? Bardzo proszę o radę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne mogą być winne suchości pochwy. Podobnie sprawa się ma ze zwiększoną ilością śluzu szyjkowego. Jeśli jest on biały i bezzapachowy, to nie ma powodów do obaw. Jest to zapewne reakcja na przyjmowane hormony. Rozwiązaniem problemu z niewystarczającym nawilżeniem mogą być odpowiednie preparaty (lubrykanty) dostępne w aptece. Pałeczki kwasu mlekowego to pożyteczne bakterie, bytujące w pochwie i chroniące przed zakażeniami innymi, szkodliwymi drobnoustrojami (inne bakterie, grzyby). Duża ich liczba jest więc błogosławieństwem :)

Pozdrawiam serdecznie!