Białaczka – diagnostyka. Normy wyników rozmazowych krwi

Witam, mam wielką prośbę: bardzo proszę podać mi normy wyników przy rozmazie krwi, też wtedy kiedy jeden wynik podaje się i w tysiącach i/lub w %. Od szperania w Internecie boli mnie już głowa, na każdej stronie pisze, co innego - nie mam szans się w tym połapać. Prosiłabym o normy dla mężczyzny, 65 lat. Mój tata od niepamiętnych czasów miał podwyższone wartości leukocytów, oglądali go różni lekarze, łącznie z hematologiem, który zlecił tacie jakieś 8 lat temu pobranie szpiku, i również stwierdził, że nic się nie dzieje, że nalezy się kontrolować. Fakt jest taki, że jednak liczba tych leukocytów ciągle wzrasta i przez ostatni miesiąc wzrosła o 3 tys. i w najnowszych wynikach wynosi 25 tys. O dziwo, wszelkie inne wyniki są w normie, wszelkie czerwone krwinki czy OB - też jest w normie. Monocyty i neutrocyty również w normie. Tato za parę dni idzie do hematologa, ale ja już odchodzę od zmysłów od tego grzebania w Internecie. Dodam, że tata bierze leki na nadciśnienie oraz blokady w łokieć i kolano, zaiwerajace sterydy. Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich lekarzy, życząc wytrwałości i prosząc, by zawsze podchodzili do nas, swoich pacjentów, z sercem i oddaniem, bo patrząc na to, co dzieję się z Polska służbą zdrowia, strach pomyśleć, co będzie jak mój tata będzie musiał zacząć jakieś leczenie.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki badań najlepiej jest interpretować w odniesieniu do norm podawanych przez dane laboratorium. Normy podawane na wynikach z różnych laboratoriów mogą nieznacznie różnić się między sobą, zależy to m.in. od odczynników jakie stosowane są w danym laboratorium.

Niemniej, ogólnie rzecz biorąc, liczba leukocytów powinna mieścić się między 3,5 a 10 tys./mm3. W prawidłowym rozmazie krwi (orientacyjnie): neutrocyty 40-70%, limfocyty 20-45%, monocyty do 10%, eozynofile do 7%, bazofile do 1%.

Najważniejsza jest ocena ręczna rozmazu krwi (nie wydruku z aparatu).

Trudno mi powiedzieć na co konkretnie choruje Pani tata, nie znając dokładnie wywiadu ani nie mając możliwości badania. Podwyższona liczba leukocytów przy prawidłowych innych parametrach morfologii mogłaby wskazywać na przewlekłą białaczkę limfatyczną o niskim stopniu zaawansowania. W tym schorzeniu w rozmazie krwi dominują limfocyty, przekraczając liczbę 5 tys./mm3. Jest to choroba przewlekła, której współczesna medycyna nie jest w stanie wyleczyć, natomiast chorzy żyją z tą chorobą wiele lat. Jeżeli choroba utrzymuje się w niskim stopniu zaawansowania, chorego poddaje się obserwacji, nie włączając leczenia.

Niedługo wizyta u hematologa, więc z pewnością wszystko się wyjaśni.

Pozdrawiam serdecznie