Biegunki, zaparcia i ból brzucha po wielu produktach a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Witam, od grudnia ubiegłego roku biorę tabletki antykoncepcyjne Atywia na uregulowanie cyklu jako że przy każdym większym stresie nie miałam okresu. Od kilku miesięcy obserwuję u siebie coś na kształt nietolerancji pokarmowej połączonej z zespołem jelita drażliwego, częste biegunki, rzadziej zaparcia, ból brzucha po wielu produktach, które dotąd normalnie jadłam. Czy coś takiego może występować jako skutek uboczny tabletek czy raczej podciągnąć to pod stres? Dziękuję za każdą odpowiedź.

Raczej dolegliwości nie powinny być związane z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Takie objawy mogą wskazywać na zespól jelita drażliwego czyli czynnościowe zaburzenia w pracy jelit często spowodowane problemami emocjonalnymi (np. stresem). Zespół ten może pojawić się w każdej sytuacji życiowej i okolicznościach, jest niezależny od pacjenta. Oczywiście jeśli dolegliwości stwarzają Pani problemy to warto byłoby w tej sprawie jeszcze bezpośrednio skonsultować się najlepiej z gastroenterologiem.