Biegunki, bulgotanie w brzuchu, skurcze i zaparcia a jelito drażliwe
Witam , Od jakiegoś czasu w zasadzie nie pamiętam od kiedy bo obserwację robię od dwóch lat mam problemy gastryczne , nagłe bolesne\bezbolesne biegunki jednorazowe. Badania OK, USG jamy gastroskopia , heliko , itp ok nic nie wykazuje . Mam skurczę i bulgotanie lekki ból po lewej stronie , po diecie przechodzi i jest ok a nawet czasem mam zaparcia kilka dni , mam spory stres w pracy i zastanawiam się czy to nie jelito drażliwe ?

MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
82 poziom zaufania
Witam serdecznie,
możliwe że jest to jelito drazliwe, ale diagnozę musi postawić lekarz gastrolog.
Pozdrawiam
Przytoczone przez Pana objawy mogą świadczyć o zespole drażliwego jelita. Polecałabym kontakt z dietetykiem na miejscu w Krakowie - ustawienie odpowiedniej diety oraz przyjmowanie probiotyków odpowiednich dla tego schorzenia i/lub preparatów z maślanem sodu.
Ponadto wizytę u psychologa lub techniki radzenia sobie ze stresem -np. medytację, jogę.
Odpowiednia dieta w przypadku ZDJ bardzo dobrze wpływa na leczenie tego schorzenia, aczkolwiek musi zostać dopasowana indywidualnie - u różnych osób objawy choroby nasilają się po różnych produktach, chociaż przeważnie jest to nabiał, cebula, czosnek czy kapustne. Proszę obserwować swój organizm i zapisywać te produkty, po których odczuwa Pan dyskomfort lub następują biegunki.
Witam,
opisane zmiany mogą rzeczywiście świadczyć o zespole jelita drażliwego. Proszę udać się do gastrologa który wykona odpowiednie badania i postawi diagnozę.
Innym powodem dolegliwości może być stres o którym Pani wspomina. Czasem podobne problemy pojawiają się na tle nerwowym
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
78 poziom zaufania
Dzień dobry.
Opisane objawy rzeczywiście mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego. Wyróżnia się dwie postaci dolegliwości: z przewagą biegunek oraz postać zaparciową. Każda z nich wymaga indywidualnej diety. Bardzo często są
to dolegliwości o podłożu stresowym.
Główną zasadą jest wyeliminowanie szybkiego spożywania posiłków oraz unikanie stresu. Powinno się jeść regularnie w mniejszych porcjach, 4-5 razy dziennie. Należy unikać smażenia, grillowania
w zamian czego wykorzystać techniki kulinarne takie jak gotowanie na parze, duszenie.
Z diety wykluczyć ostre przyprawy stosując: koper, pietruszkę, majeranek oraz bazylię. Proponowałabym skonsultować się z gastrologiem w celu wykonania specjalistycznych badań.
Zachęcamy również do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do Pana trybu życia
i zapewniającą pokrycie wszystkich składników odżywczych z uwzględnieniem Pana dolegliwości.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line.
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
http://poznan.mojdietetyk.pl/
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351