Biopsja gruboigłowa - czy należy wykonać jakieś badania dodatkowe?

Jestem po mammografii i usg piersi, które to badania potwierdziły "wymacany" przeze mnie guzek w lewej piersi. Mam skierowanie na biopsję gruboigłową. Mam zamiar zrobić ją prywatnie, żeby skrócić czas oczekiwania (nerwy!). I tu mam problem. Biopsję wyznaczono na 29 lipca (przyszły piątek), a tu w internecie przeczytałam, że wykonuje się na trzy dni przed zabiegiem badania na krzepliwość krwi i jakieś jeszcze inne. Mnie lekarz nie informował o żadnych badaniach! Czy rzeczywiście są niezbędne?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jeżeli osoba poddawana biopsji gruboigłowej nie choruje na schorzenia związane z zaburzeniami krzepliwości krwi (np. schorzenia hematologiczne - np. małopłytkowość, ciężkie choroby wątroby), nie przyjmuje leków obniżających krzepliwość krwi (np. A***, W***) nie ma potrzeby wykonywania badań krwi przed zabiegiem. Biopsja gruboigłowa jest zabiegiem małoinwazyjnym, który wiąże się z minimalną możliwością krwawienia.

Warto tylko wspomnieć, że jeżeli przyjmuje Pani na stałe aspirynę (np. A***, P*** itp.) należy odstawić lek na 7 dni przed zabiegiem.

Pozdrawiam serdecznie