Co oznacza wynik gruboigłowej biopsji piersi?

Mam 42 lata. Usg piersi wykazało zmianę-BIRDS4, miałam biopsję cienkoigłową. Wynik biopsji: w ocenianych rozmazach obecne elementy morfotyczne krwi oraz nieliczne fragmenty tkanko tłuszczowej. Ponieważ onkolog do którego chodziłam nie zlecił mi biopsji gruboigłowej na której mi zależało (ponieważ biopsja i mammografia u mojej młodszej siostry też nie wykazały nic niepokojącego, a po wycięciu okazało się, że to rak złośliwy) zmieniłam onkologa, który skierował mnie na mammografię a następnie na biopsję gruboigłową. Wynik mammografii: obie piersi o utkaniu gruczołowym typ C. W obu piersiach pojedyncze rozproszone zwapnienia. Zmian ogniskowych podejrzanych o procesie złośliwym nie stwierdzono, natomiast wynik biopsji gruboigłowej: bardzo drobne fragmenty tkanki tłuszczowej i włóknistej (materiał bardzo skąpy). Onkolog, dał mi skierowanie do chirurga na wycięcie, ja też wolałabym włókniaka wyciąć i mieć spokój, problem jest taki, że mój guzek jest niewyczuwalny i po zbadaniu chirurg nie bardzo wiedział co ma zrobić i dał mi skierowanie do szpitala do innego chirurga. W szpitalu trzech chirurgów po zbadaniu podjęli decyzję, że najlepiej byłoby gdyby guzek wyczuli ponieważ teraz musieliby zrobić bardzo duże nacięcie i kazali przyjechać ponownie, byłam już dwa razy i mam jechać ponownie po raz trzeci za miesiąc. Proszę o poradę co w tej sytuacji robić, szukać kolejnego chirurga, czy blizna rzeczywiści jest tak bardzo duża i co oznacza w wyniku biopsji że materiał bardzo skąpy.

Lek. Michał Lenard

Materiał skąpy oznacza, że w biopsji pobrano niewielki ilości tkanek. Sugeruję zgodnie z zaleceniami lekarzy zgłosić się do szpitala za miesiąc. Myślę, że nie ma potrzeby szukać innego chirurga. Pozdrawiam!