Czy biopsja gruboigłowa piersi może zaszkodzić zdrowiu?

Czy biopsja gruboigłowa piersi może zaszkodzić zdrowiu, w przypadku gdy nie ma wykrytych komórek rakowych? Czy takie nacięcie guzka- szperanie w nim- może spowodować zmianę groźną?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie, zabieg biopsji nie przyczynia się do transformacji zmiany łagodnej w złośliwą.
Biopsja gruboigłowa, jak każdy zabieg medyczny, niesie ze sobą ryzyko powikłań związanych z samą procedurą jej przeprowadzania - zakażenie miejscowe, ból i niewielka opuchlizna w miejscu wkłucia, dyskomfort i ból utrzymujący się do kilku dni po zabiegu.