Biorę antybiotyk z grupy tetrcyklin i zaszłam w ciążę. Czy mimo szybkiego odstawienia leku, mogą pojawić się jakieś problemy z płodem?

Proszę o szybką odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

We wczesnej ciąży leki najczęściej działają na zasadzie "wszystko albo nic". Oznacza to, że albo powodują poronienie, albo nie wyrządzają większej szkody. Proszę się nie zamartwiać na zapas. Bardzo wiele kobiet zachodzi w nieplanowaną ciążę i w związku z tym bierze w poczatkowym okresie leki w ciąży zakazane. Szybkie odstawienie takich preparatów najczęściej kończy się urodzeniem zupełnie zdrowego dziecka.

Jeśli chodzi o szczegóły, to antybiotyki z tej grupy powodują czarne przebarwienia na zębach dziecka. Proszę jednak nie martwić się na zapas.