Ból blizny po operacji przepukliny

Witam! Mój tata ma 75 lat. Z 15 lat temu miał drugi raz operację na przepuklinę (po ok. 3 latach mu znowu pękło) i dlatego operowano drugi raz, a od około roku ciągle narzeka, że go boli szew, kłuje, ciągnie. Po prostu boli tam, gdzie szew po operacji, od dołu aż po prawe żebro - tak to określa. Tata nie pracuje, robi tylko w domu przy sobie, a mieszka ze mną, więc nie musi ani ciężko ani fizycznie pracować. Byliśmy już u lekarza (pierwszego kontaktu, u chirurga i urologa, robione USG, RTG, nawet kolonoskopia) i powiedziano nam, że nic nie ma - nic nie widać. Może to mięśnie brzucha, ale nic nikt nie wie. Tata ciągle powtarza, że mu znowu na pewno pękło i trzeba operować chyba? Proszę, może ktoś mi podpowie co możemy jeszcze zrobić, zbadać, sprawdzić. Nie wiem co dalej, a tata chodzi przygarbiony i często się kładzie i leży, bo wtedy go nie boli albo po chwili przestaje boleć. Tak jest codziennie, tyko w nocy, żeby nie prostata i wstawanie to by spał bez przeszkód.

Trudno mi określić co się dzieje bez bezpośredniego badania. Jeśli ból związany jest ewidentnie z blizną po przeprowadzonej w przeszłości operacji przepukliny pachwinowej to być może doszło do wytworzenia nerwiaka w zakresie nerwu biodrowo-pachwinowego. Zakres unerwienia tego nerwu obejmuje te okolice, w których ojciec odczuwa ból. Taki nerwiak to rozrost miejscowy nerwu, który często powstaje w zakresie blizn pooperacyjnych. W takim wypadku zaleca się ponowną operację z usunięciem takiego nerwiaka (jest on raczej niewidoczny w badaniach obrazowych np. USG). Oczywizście wcześniej można spróbować zastosować blokady tego nerwu (odpowiednie ostrzyknięcie silnym preparatem znieczulającym i działającym długotrwale przeciwzapalnie). Decyzję jednak w tej sprawie musi podjąć prowadzący chirurg ogólny. Do wykluczenia także pozostają schorzenia kręgosłupa (np. zwyrodnienie kręgosłupa, dyskopatia), które mogą powodować podobne dolegliwości (zastanowić się nad wykonaniem RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa).