Ból głowy – jakie badania do diagnostyki?

Mam 17 lat. Od dwóch miesięcy mam silny ból głowy z tyłu, najczęściej dominuje po lewej stronie. W ostatnim czasie pojawiają mi się w trakcie bólu chwilowe zawroty głowy i tracę siłę, ale po chwili wszystko wraca do normy. Miałam robioną tomografię komputerową, która nie wykazała nic niepokojącego, testy alergiczne z których nie wynikało nic, co by powodowało ten ból. Badania oczu (np. ciśnienie oczne) i wszystko jest ok. W trakcie bólu mam słabe ciśnienie np. 80/50. W dzieciństwie miałam: osłuchowo szmer skurczowy przymostkowo po stronie lewej. W rodzinie mam skłonności do nadciśnienia i niedociśnienia tętniczego. Czy mój ból głowy i nagłe osłabienie może być spowodowane problemami z ciśnieniem? Czy wiążą się z tym szmery? Jakie badania wykonać i jak postępować? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Opisywane bóle mogą mieć związek ze zmianami wartości ciśnienia tętniczego, dlatego warto rozważyć badanie ABPM - tzw."Holter ciśnieniowy", czyli 24-godzinną rejestrację wartości ciśnienia tętniczego, podczas którego prowadzi się normalną codzienną aktywność. Pozwoli to zaobserwować czy istnieją wahania wartości ciśnienia podczas bólów.

U dzieci często słyszalne są nad sercem tzw. "szmery niewinne", nazywane tak, gdyż ich przyczyną nie są choroby serca i zanikają w miarę upływu czasu. Warto więc spytać lekarza, czy szmer nadal występuje - jeśli tak wskazane jest wykonanie badania Echo serca.

Pozdrawiam