Ból i kłucie w oku a możliwe choroby

Proszę o poradę, Od kilku miesięcy (2-3) odczuwam sporadycznie kłucie w prawym oku - jest to zjawisko dziwne - najczęściej wieczorem podczas leżenia - pojedyncze ukłucie. Czy to może zwiastować cos poważnego i czy lepiej iść na wizytę do lekarza rodzinnego czy od razu do okulisty? Jakie choroby może zwiastować ból i kłucie oka? Czy jest to początek czegoś groźnego? Ból i kłucie nie pojawia się codziennie, ale jest to dość uciążliwe. Nie wiem do kogo się zgłosić, co to może być? Jak wyglądałoby ewentualne leczenie? Czy wystarczy, że wezmę krople do oczu lub będę przykładała okłady na oko? Proszę o pomoc, bo nie wiem co z tym wszystkim zrobić. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Opisane przez Panią dolegliwości mogą nie być związane z żadnym groźnym schorzeniem, mogą jednak również stanowić objaw jakiejś choroby. Istotne jest także to, czy poza kłuciem w obrębie gałki ocznej doświadcza Pani jeszcze jakichkolwiek innych problemów z narządem wzroku, takich jak np. pieczenie czy pogorszenie jakości wzroku. Ważne jest także to, czy problem pojawiał się u Pani kiedykolwiek w przeszłości, a także to, czy ktokolwiek z Pani rodziny borykał się z analogicznym zjawiskiem. Ogólnie najkorzystniej byłoby jednak odwiedzić lekarza.

Zastanawiała się Pani, do kogo udać się najpierw – do lekarza rodzinnego, czy też może od razu do okulisty. W rzeczywistości, najprawdopodobniej, ewentualną diagnostykę najlepiej rozpocząć od wizyty u swojego lekarza rodzinnego – do okulisty obecnie i tak potrzebne jest skierowanie, w związku z czym – jeżeli lekarz rodzinny uznałby, że wizyta u specjalisty od chorób oczu jest pani potrzebna – mogłaby Pani uzyskać od niego takowe skierowanie.

Ciężko jest natomiast odpowiedzieć na pytanie, jakie leczenie mogłoby złagodzić lub doprowadzić do ustąpienia Pani problemów. Tak naprawdę postępowanie terapeutyczne jest ściśle uzależnione od przyczyny występowania u Pani kłucia w obrębie gałki ocznej. Przykładowo, gdyby za ten problem odpowiedzialne było wystąpienie u Pani jaskry, w leczeniu tego schorzenia stosowane jest przede wszystkim leczenie farmakologiczne – opiera się ono na stosowaniu leków w formie kropli, aplikowanych bezpośrednio na gałki oczne.