Co robić z tym kłuciem w oku?

Dzień dobry. Od miesiaca męczę sie z dolegliwościami lewego oka. Najlpiere zaczęło się od bólu podczas poruszaniu gałkami, potem weszło uczucie kłucia w oku, ciała obcego. Następnie dyskomfort spowodowany zamykaniem powiek (jakby galka była za duża). Byłam u okulisty (bardzo dobrego) i stwierdził, że nie widzi ciała obcego, zrobione badania dna oka, wszystko ok. Zauważył tylko rozpulchnioną spojówkę górną i zarysowaną rogówkę. Dostałam antybiotyk. Miałam wrażenie, że na chwilę pomogło(sam ból ika i ciało obce), ale po 5 dniach wszystko wróciło...jesrem załamana, męczę się już miesiąc umi nikt nie wie co mi jest. Proszę o sugestię, wskazówki...nie mogę wykonywać obowiązków i wpadłam w depresję. Pragnę tylko ulgi...Suche oko w jednym oku też wykluczone...

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie nieprzyjemne dolegliwości związane z okiem. Na pewno stan ten pogarsza komfort życia i funkcjonowanie każdego dnia.

Dobrze, że odbyła Pani wizytę u okulisty, który mógł ocenić stan Pani narządu wzroku i wyeliminować poważniejsze schorzenia. Badanie dna oka, które u Pani wykonano wykluczyło pewne choroby.

Jeżeli dotychczasowe leczenie antybiotykiem nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, musi istnieć inna przyczyna Pani dolegliwości. W przypadku, kiedy wyeliminowany został zespół suchego oka oraz inne schorzenia siatkówki oka, istnieje przypuszczenie, że przyczyną takich objawów może być choroba pasożytnicza, jaką jest nużyca.

Za tą przypadłość odpowiedzialny jest pajęczak – nużeniec, który osiąga długość 0,3 mm. Pasożyt ten bytuje w torebkach włosowych oraz w pobliżu gruczołów łojowych. Cykl rozwojowy tego pasożyta trwa do 25 dni. Objawy choroby występują głównie u osób starszych i ze zmniejszoną odpornością, a także u ludzi z zaburzeniami hormonalnymi.

Objawy okulistyczne bytowania nużeńca to między innymi: świąd, pieczenie, łzawienie, uczucie kłucia i piasku w oku, nadwrażliwość na światło, a także bardzo częste powstawanie gradówki i jęczmienia na powiece oka.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest wskazać właściwą diagnozę oraz przyczynę Pani dolegliwości. Zalecamy więc ponowną konsultację z lekarzem okulistą, który pomoże określić kolejne kroki do prawidłowej diagnozy. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce, aby potwierdzić bądź wykluczyć wspomnianą chorobę.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nuzence-pasozyty-ktore-zyja-na-naszych-rzesach

https://zdrowie.parenting.pl/jak-rozpoznac-choroby-oczu

https://portal.abczdrowie.pl/bolace-oko

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.