Co zastosować żeby polepszyć stan oczu?

Witam, od około tyg odczuwam namiętna suchość oczu, mam lekki astygmatyzm i na ostatniej wizycie kontrolnej w czerwcu lekarz stwierdził że mam nużeńca, często zdarzało się i zdarza że oczy swędzą, pieką lub samoistnie zaczęły łzawić, ale ostatnio są strasznie suche i nawet sztuczne łzy nie pomagają, mam wrażenie też jakbym gorzej wiedziała, czasem zdarza się że górna powieka zaczyna drgać jednym lub w drugim oku. Na wizycie kontrolnej nie stwierdzono żadnych innych problemów, dodatkowo odczuwam lekki ból mięśnia znajdującego się w brwiach. Od 2 lat zmagam się z problemem uszkodzonego stawu skroniowo żuchwowego, ostatnio bardziej nasilone bóle twarzy również w okolicy oczu. Co zastosować żeby polepszyć stan, używam tylko oczyszczających chusteczek na nużeńca.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Schorzenie, o którym Pani pisze to częsta dolegliwość, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo istotna jest przy tym właściwa diagnostyka, aby móc skutecznie leczyć tą przypadłość.

Nużeniec należy do pajęczaków z rzędu roztoczy. Pasożyt ten występuje powszechnie w otaczającym nas środowisku. Pajęczak ten osiąga długość między: 0,3 a 0,4 mm, jest więc trudny do zaobserwowania.

Nużeniec bytuje w mieszkach włosowych rzęs, dlatego też często atakuje oczy. Może prowadzić do zapalenie powiek oraz spojówek. Do głównych objawów nużycy należą: łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie oraz uczucie suchości w oku. Dodatkowo mogą występować częste gradówki i jęczmienie oraz wypadanie rzęs. Dolegliwości te mogą nasilać się zwłaszcza u osób starszych z obniżoną odpornością.

Zalecamy wizytę u lekarza okulisty, aby mógł zdecydować o odpowiednim kierunku leczenia tej przypadłości. Przydatne mogą okazać się krople nawilżające do oczu, maści oraz specjalne preparaty do leczenia nużycy.

Bardzo częste polecane jest przemywanie oczu naparem z nagietka lub wrotycza.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nuzyca-u-ludzi

https://portal.abczdrowie.pl/nuzence-pasozyty-ktore-zyja-na-naszych-rzesach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.