Czy trzeba wykonać badanie na nużycę?

Dzień dobry, córka 12 lat, trzeci raz wystąpiła gradówka w tym samym miejscu. W wymazie z oka brak bakterii chorobotwórczych, co jest dziwne, bo wymaz był pobierany z wydzieliny z pękniętej gradówki. Co dalej? Badanie w kierunku nużycy?
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Czy irydologia ma podstawy naukowe?

Irydologia to sposób diagnozowania z wykorzystaniem koloru tęczówki. Czy jest to skuteczny sposób? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry, w przypadku nawracającej gradówki u dziecka i wykluczeniu choroby o podłożu bakteryjnym, należy podjąć dalszą diagnostykę, w której warto uwzględnić także sprawdzenie, czy u dziecka zachowana jest odpowiednia ilość płynu łzowego, która w przypadku zbyt małej ilości mogłaby przyczyniać się do powstawania gradówek. Następnie, gdy wykluczymy tę przyczynę, należy sprawdzić, czy oko nie jest skolonizowane nużeńcem, w tym celu osoba diagnozująca pobiera materiał badawczy w postaci kilku rzęs i pod mikroskopem wyszukuje jaj bądź osobników pasożyta, gdyby badanie to dało wynik negatywny, warto byłoby wykonać badanie histopatologiczne oka (szczególnie w przypadku, gdy gradówka pojawia się stale w tym samym miejscu).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nuzyca-u-ludzi

https://portal.abczdrowie.pl/nuzence-pasozyty-ktore-zyja-na-naszych-rzesach

https://portal.abczdrowie.pl/gradowka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty