Jak wyleczyć gradówkę?

Czy da się samodzielnie wyleczyć gradówkę ciepłymi okładami, którą ma się do ponad roku? Czy w takim przypadku konieczna jest operacja? Gradówka jest na górnej powiece, niewielka, ale widoczna i twardsza, nie boli.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w Pani przypadku zalecałabym skorzystanie z porady lekarskiej i wdrożenie leczenia farmakologicznego oka, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że gradówka utrzymuje się u Pani dość długo. Prawdopodobnie zostanie Pani polecone stosowanie maści z antybiotykiem/steroidem. W przypadku, gdy gradówka się nie zmniejszy i nie zaobserwuje Pani poprawy, możliwe jest skierowanie pacjenta na zabieg chirurgiczny, jednak zabieg ten nie jest raczej często wykonywany i dotyczy niewielkiego odsetka pacjentów.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gradowka

https://portal.abczdrowie.pl/gradowka-okres-poczatkowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.