Na co może wskazywać guzek na dolnej powiece?

Dzień dobry, od dwóch tygodni utrzymuje mi się na dolnej powiece czerwony guzek. Początkowo był on bolesny, podejrzewam że był to jęczmień. Zaczęłam stosować na niego maść OptiCleaner. Jednak nie widzę żadnej poprawy, guzek/krosta jest wciąż takiej samej wielkości, jedynie nie odczuwam już bólu. Nie powoduje też żadnego pogorszenia w widzeniu. Zaczynam się martwić i zastanawiać, czy nie jest to gradówka, wszystko by na to wskazywało. Jak długo może się ona utrzymywać? Co mogę zrobić, żeby przyspieszyć jej gojenie?
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

gradówka na powiece może utrzymywać się od 2 do nawet 8 tygodni. Jeśli jednak guzek na dolnej powiece występuje od dwóch tygodni i nie widać poprawy, pomimo stosowania maści, to warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który zaleci Pani dalsze postępowanie.

Leczenie gradówki zależne jest od jej nasilenia. W pierwszej kolejności można spróbować domowych sposobów, takich jak ciepłe kompresy. Czasem jednak nie obejdzie się bez leczenia farmakologiczne. Tutaj najczęstszym wyborem są maści lub krople do oczu, choć w niektórych przypadkach konieczna może być doustna antybiotykoterapia.

Więcej na temat objawów oraz leczenia gradówki można przeczytać w tekście znajdującym się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/gradowka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.