Jak się leczy gradówkę?

Witam, Zrobiła mi się gradówka na jednym oku na górnej powiece i na drugim oku na dolnej. Bardzo proszę o porady co zrobić,może jakaś skuteczna maść z antyb.na receptę?
KOBIETA, 31 LAT 2 miesiące temu

Zapalenie brzegów powiek

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

gradówka powstaje w wyniku zapalenia gruczołu Meiboma, za co może odpowiadać zakażenie gronkowcem lub też innymi bakteriami. Takiego stanu nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona gradówka może spowodować liczne komplikacje zdrowotne. W związku z tym powinna Pani jak najszybciej udać się do okulisty, który będzie mógł bezpośrednio obejrzeć zmianę i zaproponować najlepsze sposoby leczenia.

W leczeniu mniejszych zmian, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji, zazwyczaj stosowane są miejscowe środki, jak antybiotyk w postaci maści lub specjalne krople do oczu. W przypadku, gdy zmiana jest znacznie większa może być konieczne jej usunięcie. Tego typu zabieg zazwyczaj przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po takim zabiegu przez jakiś czas może utrzymywać się obrzęk oka.

Aby skutecznie zatrzymać stan zapalny proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, szczególnie, jeśli wystąpią u Pani dodatkowe dolegliwości, jak zaburzenia widzenia.

Więcej szczegółowych informacji na temat gradówki oraz sposobach postępowania w takim przypadku można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/gradowka

Warto również zweryfikować, co na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oklady-z-rumianku-a-leczenie-gradowki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-przy-gradowce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jedyna-metoda-na-pozbycie-sie-gradowki-jest-jej-usuniecie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty