Jakie leki najlepiej stosować przy tej diagnozie?

Dzień dobry) Mam 19 lat .Przeszedł test na nużycę i został potwierdzony. Jak to jest traktowane? jakie leki lepiej stosować? nie ma możliwości udania się do dermatologa

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nużyca jest chorobą pasożytniczą nietrudną do rozpoznania – wystarczy badanie mikroskopowe zeksrobin naskórka czy rzęs. Z kolei leczenie już nie jest takie łatwe, ponieważ wymaga wyeliminowania patogenu powodującego chorobę, czyli pasożyta. Więcej w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/nuzyca-u-ludzi.

Zazwyczaj lekarz przepisuje preparaty zawierające substancję, o nazwie metronidazol, o działaniu bakterio- i pierwotniakobójczym. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nuzeniec-w-obrebie-oka-a-odpowiednie-dzialania.

Poza tym bardzo ważna jest higiena – czyli mycie ciała, z akcentem na miejsca chorobowo zmienione, w celu usuwania pasożytów na bieżąco. Do tego sprawdzą się mydła i żele o działaniu przeciwbakteryjnym. Bardzo istotne jest także używanie ręczników jednorazowych oraz pranie odzieży, pościeli i bielizny w wysokich temperaturach tak, by jak najskuteczniej wyeliminować kolejne źródła infekcji pasożytem.

Warto zwracać uwagę w składzie kosmetyków na kwas salicylowy (działa bakteriobójczo, ale też przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo) oraz korzystać z dobrodziejstwa olejku z drzewa herbacianego. Proszę się zapoznać z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/olejek-z-drzewa-herbacianego.

Ponieważ nużeniec powoduje podrażnienie skóry, również pielęgnacja jest istotna – wspomagają leczenie takie substancje jak aloes, cynk czy siarka.

Zachęcam do zapoznania się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nuzence-pasozyty-ktore-zyja-na-naszych-rzesach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.