Jakie leki najlepiej stosować przy tej diagnozie?

Dzień dobry) Mam 19 lat .Przeszedł test na nużycę i został potwierdzony. Jak to jest traktowane? jakie leki lepiej stosować? nie ma możliwości udania się do dermatologa
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nużyca jest chorobą pasożytniczą nietrudną do rozpoznania – wystarczy badanie mikroskopowe zeksrobin naskórka czy rzęs. Z kolei leczenie już nie jest takie łatwe, ponieważ wymaga wyeliminowania patogenu powodującego chorobę, czyli pasożyta. Więcej w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/nuzyca-u-ludzi.

Zazwyczaj lekarz przepisuje preparaty zawierające substancję, o nazwie metronidazol, o działaniu bakterio- i pierwotniakobójczym. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nuzeniec-w-obrebie-oka-a-odpowiednie-dzialania.

Poza tym bardzo ważna jest higiena – czyli mycie ciała, z akcentem na miejsca chorobowo zmienione, w celu usuwania pasożytów na bieżąco. Do tego sprawdzą się mydła i żele o działaniu przeciwbakteryjnym. Bardzo istotne jest także używanie ręczników jednorazowych oraz pranie odzieży, pościeli i bielizny w wysokich temperaturach tak, by jak najskuteczniej wyeliminować kolejne źródła infekcji pasożytem.

Warto zwracać uwagę w składzie kosmetyków na kwas salicylowy (działa bakteriobójczo, ale też przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo) oraz korzystać z dobrodziejstwa olejku z drzewa herbacianego. Proszę się zapoznać z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/olejek-z-drzewa-herbacianego.

Ponieważ nużeniec powoduje podrażnienie skóry, również pielęgnacja jest istotna – wspomagają leczenie takie substancje jak aloes, cynk czy siarka.

Zachęcam do zapoznania się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nuzence-pasozyty-ktore-zyja-na-naszych-rzesach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty