Czy olejek z drzewa herbacianego ma wpływ na ciążę?

Dzień dobry, dowiedziałam się o ciąży w tygodniu 4 3, akurat w te 3 dni piątego tygodnia smarowałam ciało olejkiem z drzewa herbacianego wykorzystując przy tym całą buteleczkę (10 ml). Czy mogło to zaszkodzić?
KOBIETA, 30 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas ciąży zaleca się zachowanie ostrożności w stosowaniu olejku z drzewa herbacianego. Chociaż jest on powszechnie stosowany ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, istnieje ograniczona ilość danych na temat jego bezpieczeństwa w ciąży.

Niektóre badania sugerują, że stosowanie olejku z drzewa herbacianego na skórę w niewielkich ilościach może być stosunkowo bezpieczne w ciąży. Jednakże zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem olejku z drzewa herbacianego lub innych produktów ziołowych podczas ciąży, zwłaszcza jeśli stosuje się je wewnętrznie lub w większych ilościach.

Nasi eksperci są zdania, iż olejek z drzewa herbacianego w rozsądnych ilościach jest dozwolony i nie zaszkodzi. Potwierdzeniem są ich wypowiedzi pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-olejek-z-drzewa-herbacianego-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-robic-inhalacje-z-olejku-z-drzewa-herbacianego-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowanie-olejku-z-drzewa-herbacianego-moze-zaszkodzic-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.