Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

Dobry wieczor. Kupilam 100procentowy olejek z drzewa herbacianego na tradzik. W srodku byla takze ulotka ze jest on na:obnizona odpornosc organizmu, pekajaca skora stop, opryszczka wargowa, ukaszenia owada, poparzenia,oparzenia,odmtozenia,pecherze,rany,nacieranie klatki piersiowej w przeziebieniu, plukanie gardla, zapalenia jamy ustnej,zapalenie dziasel,afty,zajady,lupiez,po ugryzieniu kleszcza,infekcje paznokci. W ulotce sa podane ilosci kropli oraz na ktore schorzenia olejek rozcienczac. Czy moga go bez obaw stosowac dorosli i nastolatka?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie ma przeciwwskazań, aby zastosować olejek z drzewa herbacianego u osób dorosłych i nastolatków. Nie jest zalecany jedynie dzieciom poniżej szóstego roku życia oraz kobietom w ciąży.

Olejek z drzewa herbacianego ma wiele właściwości prozdrowotnych. Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Tak, jak Pani wspomniała – może być wykorzystywany przy przeziębieniu, np. do inhalowania, przy ugryzieniach, oparzeniach, infekcjach, pękającej skórze na stopach, ale również w przypadku zmian trądzikowych. Ważne jednak, by stosować go z rozsądkiem. Nie powinno się stosować nierozcieńczonego olejku na dużych partiach skóry, ponieważ ze względu na dużą ilość substancji aktywnych może wywołać podrażnienie. Można jednak nakładać go punktowo na małych zmianach, czyli np. na trądzik. W tym celu wystarczyć zamoczyć patyczek higieniczny w olejku i delikatnie przyciskać do pryszcza. Inne rozwiązania dla cery trądzikowej to dodanie kilku kropel do maseczki oczyszczającej, by wzmocnić jej działanie, można również dodać odrobinę do kremu lub innych kosmetyków. Dobrym pomysłem może również przygotowanie tzw. parówki – dodajemy kilka kropel oleju do gorącej wody, następnie pochylamy twarz i czekamy ok. kwadrans, aż pory się oczyszczą.

Zanim jednak wykorzystają Państwo olejek w pielęgnacji, zachęcamy, by nałożyć go na małej, niewidocznej partii ciała, np. za uchem, czy nie wywoła uczulenia. Olejki eteryczne mogą również podrażniać skórę, szczególnie u osób z wrażliwą skórą.

A po więcej informacji na temat właściwości olejku z drzewa zapraszamy na poniższe strony:

https://zywienie.abczdrowie.pl/olejek-z-drzewa-herbacianego

https://portal.abczdrowie.pl/5-sposobow-na-zastosowanie-olejku-herbacianego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.