Czy podczas karmienia piersią mogę stosować olejek z drzewa herbacianego?

Czy podczas karmienia piersią można stosować olejek z drzewa herbacianego na paznokcie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

olejek z drzewa herbacianego to ekstrakt z drzewa rosnącego w Australii. Ma szerokie zastosowanie – poza medycyną wykorzystywany jest nawet do aromaterapii czy sprzątania, a także eliminacji wszy lub odstraszania komarów. Z uwagi na właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze cieszy się ogromną popularnością. Mówi o tym nasz artykuł, jeśli ma Pani ochotę, serdecznie zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/olejek-z-drzewa-herbacianego.

Stosowanie go w okresie ciąży oraz laktacji nie jest zalecane z uwagi na brak badań wskazujących lub negujących jakiekolwiek interakcje bądź wpływ na płód. Z pewnością jednak odradza się stosowanie go w I trymestrze ciąży (jak i wielu innych olejków eterycznych, o czym warto pamiętać).

Sądzę, że warto powstrzymać się przed płukaniem jamy ustnej, jednak stosowany miejscowo, na ograniczonej powierzchni jaką są paznokcie powinien być nieszkodliwy. Proszę stosować go z umiarem – do leczenia grzybicy paznokci stosuje się roztwór 70-100%, sugerowałabym więc wybierać niższe stężenie oraz ograniczyć używanie olejku z drzewa herbacianego do niezbędnego minimum.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.