Czym leczyć świerzb u dziecka?

Witam. Czym leczyc swierzb u 1.5 rocznego dziecka. Wizyta u specjalisty dopiero za 5 dni czym smarowac do tej pory? Ewidentnie jest to swierzb poniewaz ja mama jestem zarazona, niestety dotykalam dziecka zanim o tym wiedzialam. Minal prawie miesiqc i objawy z kazdym dniem u malucha sie nasilaja. Pojedyncze krostki i typowe plamki dzis zaczely swedziec. Jak moge pomoc dziecku do wizyty.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

za chorobę odpowiedzialny jest pasożyt – świerzbowiec ludzki, zatem leczenie polega na wyeliminowaniu go z organizmu oraz życia zakażonych. Jest to bardzo trudne, ponieważ wymaga wielu zabiegów higienicznych, związanych także z otoczeniem, w którym przebywa chory (częsta zmiana ubrań i pościeli, pranie ich w wysokiej temperaturze itd.). Przed rozpoczęciem leczenia należy wyczyścić wszystkie sprzęty domowe oraz właściwie – każdy kąt mieszkania. Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/swierzb-objawy-przyczyny-choroby-leczenie.

Leczenie, zwłaszcza w przypadku dzieci, ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pasożyta i niwelowanie skutków poczynionych przez uporczywy świąd skory – w przypadku dzieci może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych. Dlatego też sugeruję niezwłoczne konsultacje pediatryczne – być może lekarz zaleci podawanie leków antyhistaminowych, które zminimalizują swędzenie. Sposoby, które nie wymagają recepty, to przecieranie zmienionych chorobowo miejsc olejkiem lawendowym i herbacianym lub naparami z ziół (tymianek, babka lancetowata) – natomiast w przypadku 1,5-rocznego dziecka należy zachować szczególną ostrożność, dlatego też tak ważne są konsultacje z pediatrą. U dzieci poniżej 4. roku życia można stosować maści z siarką (a także mydło) w celu pozbycia się pasożyta, zaś zmniejszyć świąd mogą emolienty stosowane u dzieci z alergiami, w tym AZS. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://parenting.pl/swierzb-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.